SPORT MANAGERS: Mike Kearney, Arendell-Parrott 252-522-4222 mkearney@mail.parrottacademy.org
Mike Pratt, Victory Christian 704-968-4047 prattmp@yahoo.com
DATES AND SITES:
1A May 10, 13, 16 and 17, 2008 at Fleming Stadium in Wilson, NC.
2A May 10, 13, 16 and 17, 2008 at Harrells Christian Academy in Harrells, NC.
3A May 10, 13, 16 and 17, 2008 at Cary Academy
All First Round games of 1A, 2A, and 3A competition are at the higher seed. Semi-finals and Finals are as noted.
1A BRACKETS Semi-finals and Finals at Fleming Stadium in Wilson, NC.
#1 Lawrence Academy 19-2 | ||||
7-5 | #1 Lawrence Academy 20-2 | |||
#9 Northeast Academy 11-5 | ||||
6-4 | #8 Ridgecroft School 11-7 | |||
#8 Ridgecroft School 10-7 | ||||
10-5 | #1 LawrenceAcademy 21-2 | |||
#5 Faith Christian School 11-7 | ||||
11-5 | #5 Faith Christian School 12-7 | |||
#12 Cape Fear Christian Academy 11-5 | ||||
4-2 | #5 Faith Christian School 13-7 | |||
#4 Hobgood Academy 12-7 | 10-0 11-3 |
#1 Lawrence Academy 23-2 | ||
#3 Waccamaw Academy 16-5 | ||||
5-2 | #3 Waccamaw Academy 17-5 | |||
#11 Greenfield School 7-14 | ||||
15-14....9 innings | #6 Wayne Christian School 14-2 | |||
#6 Wayne Christian School 13-2 | ||||
7-6 | #3 Waccamaw Academy 18-5 | |||
#7 Wayne Country Day School 8-10 | ||||
13-3 | #7 Wayne Country Day School 9-10 | |||
#10 Northwood Temple Academy 9-8 | ||||
6-4 | #2 Kerr-Vance Academy 18-5 | |||
#2 Kerr-Vance Academy 17-5 | ||||
5/10 | 5/13 | 5/16 | 5/17 |
Brook Parham – Kerr-Vance Academy
Cameron Capell – Kerr-Vance Academy
Daniel Oliver – Lawrence Academy
Evan Holton – Lawrence Academy
Chad Whitehead – Lawrence Academy
Kyle Hufham – Waccamaw Academy
Jimmie Davis – Waccamaw Academy
Grayson Graham – Waccamaw Academy
Adam Whitehead – Hobgood Academy
Zach Moore – Greenfield School
Jon Wood – Northwood Temple Academy
Ryan Ford – Wayne Country Day School
Patrick Barnes – Faith Christian School
Adam Brannan – Wayne Christian School
2A BRACKETS All First Round games of 1A, 2A, and 3A competition are at the higher seed.
Semi-finals and Finals at Harrells Christian Academy in Harrells, NC.
#1 High Point Christian Academy 20-7 | ||||
13-3...5 innings | #1 High Point Christian Academy 21-7 | |||
#9 Westchester Country Day School 11-8 | ||||
16-1 | #8 Harrells Christian Academy 11-8 | |||
#8 Harrells Christian Academy 10-8 | ||||
9-4 | #5 Asheville Christian Academy 20-6 | |||
#5 Asheville Christian Academy 17-6 | ||||
11-1 | #5 Asheville Christian Academy 18-6 | |||
#12 Gaston Christian School 8-6 | ||||
4-3 | #5 Asheville Christian Academy 19-6 | |||
R | #4 Metrolina Christian Academy 18-5 | RMA - 6-5 ACA - 5-3 ACA - 7-3 |
#5 Asheville Christian Academy 22-7 | |
#3 Rocky Mount Academy 16-5 | ||||
6-0 | #3 Rocky Mount Academy 17-5 | |||
#11 Fayetteville Academy 10-6 | ||||
12-7 | #11 Fayetteville Academy 11-6 | |||
#6 St. David's School 17-2 | ||||
13-2 | #3 Rocky Mount Academy 18-5 | |||
#7 Calvary Baptist 11-12 | ||||
7-6 | #10 Arendell Parrott Academy 13-7 | |||
#10 Arendell Parrott Academy 12-7 | ||||
10-0...5 innings | #2 Southlake Christian Academy 18-10 | |||
#2 Southlake Christian Academy 17-10 | ||||
5/10 | 5/13 | 5/16 | 5/17 |
** Best of three at 4:00 PM on the 16th, 10:00 AM and 1:00 PM on the 17th.
Stephen Carlson – Asheville Christian Academy
Jason Johnson – Shannon Forest Christian School
Connor Scarborough – High Point Christian Academy
Kevin Sanders – High Point Christian Academy
D.L. McLamb – O’Neal School
Joe Max Floyd – Calvary Baptist
Noah Blackmore – High Point Christian Academy
Evan Andert – Westminister Catawba
Tyler Myatt – Metrolina Christian Academy
Steven Godwin – Harrells Christian Academy
Daniel Stallsmith – Soutlake Christian Academy
Eric Natash – Southlake Christian Academy
Bo Brandt – St. David’s School
Edmund Gravely – Rocky Mount Academy
Austin Jessup – Arendell Parrott Academy
3A BRACKETS All First Round games of 1A, 2A, and 3A competition are at the higher seed.
Semi-finals and Finals at Cary Academy in Cary, NC.
#1 Wesleyan Academy 19-2 | ||||
9-0 | #1 Wesleyan Academy 20-2 | |||
#9 Cannon School 15-10 | ||||
5-3 | #8 Ravenscroft School 18-9 | |||
#8 Ravenscroft School 17-9 | ||||
7-3 | #1 Wesleyan Academy 21-2 | |||
#5 Durham Academy 14-9 | ||||
8-2 | #5 Durham Academy 15-9 | |||
#12 Hickory Grove 9-10 | ||||
11-1 | #4 Charlotte Country Day School 11-14 | |||
#4 Charlotte Country Day School 10-14 | Game one: 6-5 Game two: 14-4.......6 innings |
#1 Wesleyan Academy 23-2 | ||
#3 Providence Day School 11-10 | ||||
8-6 | #6 Forsyth Country Day School 15-7 | |||
#11 Christ School 14-6 | ||||
5-4...8 innings | #6 Forsyth Country Day School 14-7 | |||
#6 Forsyth Country Day School 13-7 | ||||
4-3 | #2 Charlotte Christian School 26-7 | |||
#7 Cary Academy 13-6 | ||||
6-5...8 innings | #10 Charlotte Latin School 6-20 | |||
#10 Charlotte Latin School 5-20 | ||||
9-0 | #2 Charlotte Christian School 25-7 | |||
#2 Charlotte Christian School 24-7 | ||||
5/10 | 5/13 | 5/16 | 5/17 |
** Best of three at 7:00 PM on the 16th, 10:00 AM and 1:00 PM on the 17th.
Michael Dimock – Wesleyan Academy
Isaac Uhlenberg – Durham Academy
Ty Linton – Charlotte Christian School
Matt Keeler – Cannon School
Ali Knowles – Christ School
Kevin Bratcher – Ravenscroft School
Ian Wilson – Cary Academy
Tyler Hickernell – Wesleyan Academy
Chris Munnelly – Forsyth Country Day School
Luke Bard – Charlotte Christian School
James Cerbie – Providence Day School
Adam Walton – Charlotte Country Day School
Daniel Brown – Cannon School
Desmond Russell – Christ School